Във връзка с реализацията на проект SUWANU EUROPE, на 26 януари 2021 г. се проведе онлайн семинар "Обучение на практикуващите" при голям интерес от страна на целевите заинтересовани страни по темата за повторното използване на вода за напояване в земеделието. Домакин на семинара бе Аграрен университет – Пловдив, а в онлайн платформата Zoom се присъединиха 88 участника, сред които земеделски стопани, представители на доставчици на води, изследователи, експерти от публичния и частния сектор от различни части на България. Семинарът обсъди постигнатите резултати от изпълнението на проекта до момента и възможните политически последици от настоящите практики за повторно прилагане на регенерирана вода в България.
Събитието беше открито от координатора на проекта доц. д-р Стефан Шилев, като след представяне на SWOT и PEST анализите за регион Пловдив, той запозна участниците с примери за напояване с регенерирана вода от Испания.
Семинарът включваше и следните теми:
- Възможности за подпомагане на земеделските стопани по ПРСР 2014-2020, свързани с напоителни съоръжения и инфраструктура. Консултация за следващия програмен период, представена от Националната служба за съвети в земеделието.
- Настоящи и бъдещи проекти за рехабилитация на напоителната инфраструктура и тяхното въздействие върху цената на водата за напояване, обяснено от експерт от държавната компания "Напоителни системи" ЕАД, клон Марица.
- Примери за повторно използване на водата в селското стопанство в България и чужбина;
- Технологии за пречистване на водата и напоителни системи с регенерирани води;
- РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2020/741 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 25 май 2020 година относно минималните изисквания за повторно използване на водата.
Доц. д-р Виолета Дириманова от екипа на проекта обърна внимание на участниците по AKIS-анализа, който подкрепя трансфера на знания и технологии в практиката. Тя обясни на участниците и ролята на Регионалната работна група, сформирана в рамките на проекта.
Част от дневния ред беше онлайн проучване, насочено към обследване готовността на специалистите и заинтересованите страни относно използване на регенерирана вода в селското стопанство и предизвикателствата пред тази алтернатива, според тяхната гледна точка. Краткият въпросник все още е достъпен, за да проучи допълнителни становища. https://docs.google.com/forms/d/1aaxnptcCgnd7Oht7p4GEsNiFRziWdUxmIRSRZ9mXRgc/edit?ts=5f475269
След семинара се проведе дискусия между участниците, сред които предложение за изготвяне на официално становище до МОСВ, дирекция "Води", с цел в Третия период на Плановете за управление на речните басейни да се определят мерки за използване на водните ресурси в периоди и площи подложени на суша, като по този начин се ускори безопасното използване на регенерирана вода за напояване.
Всички презентации, дискутирани по време на събитието и допълнителни информационни материали, са достъпни за изтегляне по-долу:
- Български регионален план за действие за насърчаване на регенерирана вода в земеделието, доц. Стефан Шилев (Аграрен университет в Пловдив.
- Практически примери за повторно използване на напояваната вода в земеделието, доц. Стефан Шилев (Аграрен университет Пловдив).
- Мрежа за ефективен трансфер на знания за безопасното и икономически обосновано използване на отпадъчните води в земеделието в Европа, доц. Стефан Шилев (Аграрен университет Пловдив).
- Анализ на AKIS: Заинтересованите страни и тяхната роля в знанието и информационната система в земеделието, доц. Д-р Виолета Дириманова (Аграрен университет Пловдив).
- Използване на дестилерия, Михаил Михайлов (Дестилерия „Златна роза“).
- Свързване в мрежа на европейските ферми за подобряване на кръстосаното торене и възприемането на иновации чрез демонстрация - NEFERTITI, Петя Куманова (NAAS).
- NAAS в подкрепа на малки ферми и млади фермери, Петя Куманова (NAAS).
-
Системи за напояване, доц. д-р Росица Меранзова- Аграрен Университет -Пловдив.
- Представяне на нов регламент 2020/741 относно минималните изисквания за повторно използване на водата Аграрен университет Пловдив, Антония Данаилова (Аграрен университет Пловдив).
- Успешни истории за напояването с регенерирана вода в Европа, база данни SUWANU EUROPE.
Курсовете за обучение ще бъдат достъпни тук: https://suwanu-europe.eu/water-treatment-training-courses/
30 Информационни листа на български език относно регенерираната вода могат да са изтеглят от тук: https://suwanu-europe.eu/water-treatment-training-courses/